event burgee venue burgee

Viggan Open 21 maj 2017

Stora Värtan

Results are final as of 23:06 on May 22, 2017

Express Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Olle Heimersson Express Express SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNS) 7.0 3.0
2 Max Koszela Express Express SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
3 Niklas Erneberg Express Express SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 3.0 (4.0 DNF) 3.0 2.0 12.0 8.0

ORCi Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod ORCi SWE 88 Team Pro4u TBA 1.0025 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2 Per Lundqvist X-332 ORCi SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 0.956 5.0 (8.0) 2.0 2.0 17.0 9.0
3 Håkan Forslund Sydney 40 ORCi SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.1418 (8.0) 3.0 4.0 3.0 18.0 10.0
4 Jon Sindeman Farr 38 C/R ORCi SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.0880 2.0 5.0 5.0 (6.0) 18.0 12.0
5 Jonas Andersson Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper TBA 1.1563 6.0 2.0 (7.0) 5.0 20.0 13.0
6 Andreas Hamrin First 40.7 ORCi SWE 17585 Blueprint Ja 1.0433 3.0 4.0 6.0 (7.0) 20.0 13.0
7 Olof Ekelund First 40 ORCi SWE 70 AlmaViva Anders Ryberg, Björn Erixon, Erik Bidö, Ingmar Ravudd, Kalle Fredriksson, Martin, Jonsson, Mattias Westerberg, Olof Olsson, Robert Håkansson, Romanas 1.0841 4.0 6.0 3.0 (8.0) 21.0 13.0
8 Patrik Björklund X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.0770 7.0 7.0 (8.0) 4.0 26.0 18.0

SRS Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod SRS SWE 88 Team Pro4u TBA 1.069 (4.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 3.0
2 Rikard Isby One off SRS SWE 1 Mithril TBD 1.028 2.0 2.0 (7.0) 7.0 18.0 11.0
3 Olle Heimersson Express SRS SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 1.0 9.0 2.0 (22.0 DNS) 34.0 12.0
4 Max Koszela Express SRS SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 6.0 (11.0) 4.0 3.0 24.0 13.0
5 Mats Rimmö X-35 SRS SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 (11.5) 6.0 3.0 5.0 25.5 14.0
6 Håkan Forslund Sydney 40 SRS SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.210 (19.0) 3.0 8.0 6.0 36.0 17.0
7 Per Lundqvist X-332 SRS SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 1.009 11.5 (15.0) 6.0 2.0 34.5 19.5
8 Niklas Erneberg Express SRS SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 7.0 (22.0 DNF) 10.0 4.0 43.0 21.0
9 Tor Jacobson RS Elite SRS SWE 42 La Lupa Henrik Johnsson 0.907 3.0 8.0 11.0 (22.0 DNS) 44.0 22.0
10 Jon Sindeman Farr 38 C/R SRS SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.133 9.0 5.0 9.0 (12.0) 35.0 23.0
11 Per Tengå X-35 SRS SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 14.0 (17.0) 5.0 9.0 45.0 28.0
12 Per Lindstedt Finngulf 33 SRS SWE 55 La Dolce Vita Tryggve Hansson, Ted Lindgren, Albin Gropp, Jonathan Cygnaeus, Aarne Lindroos 1.022 5.0 (13.0) 12.0 11.0 41.0 28.0
13 Johan Rockström X-35 SRS SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 10.0 (14.0) 13.0 8.0 45.0 31.0
14 Sture Wikman Mc 31 SRS SWE 31008 Vitres kommer 1.154 (18.0) 7.0 14.0 13.0 52.0 34.0
15 Patrik Björklund X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.168 (16.0) 10.0 15.0 10.0 51.0 35.0
16 Johan Bratt Dehler 45 SRS SWE 7 Solong William Personne, Sebastian Gransäter, Göran Thulin, John Tengbom, Christoffer Dohrn, Niklas Personne, Carl Frögelius, Bengt Sareyko 1.161 17.0 4.0 16.0 (22.0 DNF) 59.0 37.0
17 Kim Sandberg Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob www.wetjobracing.com 1.284 (20.0) 12.0 17.0 15.0 64.0 44.0
18 Johan Nordström Linjett 33 SRS SWE 40 Alapocas Christian Josefsson 0.969 13.0 (22.0 DNF) 22.0 DNF 14.0 71.0 49.0
19 Paul Nord Arcona 380 SRS SWE 22 Imperiet II Mats Victorin, Hans Strandberg, Lukas Strandberg, Gustaf Westerholm, Jesper Hardegård, Mikael Olesen, Håkan Lyrhede 1.098 8.0 (22.0 DNF) 22.0 DNS 22.0 DNS 74.0 52.0
20 Johan Lindskog First 36.7 SRS SWE 529 Mia-T Per Englund + TBD 1.045 15.0 16.0 (22.0 DNS) 22.0 DNS 75.0 53.0
21 Ita Grossmann One Ton SRS SWE 175 Orient Express Ja 1.110 21.0 18.0 (22.0 DNF) 22.0 DNS 83.0 61.0

X-35 Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Mats Rimmö X-35 X-35 SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2 Johan Rockström X-35 X-35 SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 1.0 2.0 (3.0) 2.0 8.0 5.0
3 Per Tengå X-35 X-35 SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 (3.0) 3.0 2.0 3.0 11.0 8.0

R1 - Express Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Olle Heimersson Express Express SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 10:32:00 11:12:57 0:40:57 0:37:11 1.0
2 Max Koszela Express Express SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 10:32:00 11:16:01 0:44:01 0:39:58 2.0
3 Niklas Erneberg Express Express SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 10:32:00 11:17:11 0:45:11 0:41:02 3.0

R2 - Express Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Olle Heimersson Express Express SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 11:30:00 12:35:46 1:05:46 0:59:43 1.0
2 Max Koszela Express Express SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 11:30:00 12:36:24 1:06:24 1:00:17 2.0
3 Niklas Erneberg Express Express SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908     DNF   4.0

R3 - Express Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Olle Heimersson Express Express SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 12:54:00 13:45:59 0:51:59 0:47:12 1.0
2 Max Koszela Express Express SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 12:54:00 13:46:43 0:52:43 0:47:52 2.0
3 Niklas Erneberg Express Express SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 12:54:00 13:48:32 0:54:32 0:49:31 3.0

R4 - Express Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Max Koszela Express Express SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 14:37:00 15:06:41 0:29:41 0:26:57 1.0
2 Niklas Erneberg Express Express SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 14:37:00 15:06:48 0:29:48 0:27:04 2.0
3 Olle Heimersson Express Express SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908     DNS   4.0

R1 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod ORCi SWE 88 Team Pro4u TBA 1.0025 10:32:00 11:08:57 0:36:57 0:37:03 1.0
2 Jon Sindeman Farr 38 C/R ORCi SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.0880 10:32:00 11:08:24 0:36:24 0:39:36 2.0
3 Andreas Hamrin First 40.7 ORCi SWE 17585 Blueprint Ja 1.0433 10:32:00 11:10:33 0:38:33 0:40:13 3.0
4 Olof Ekelund First 40 ORCi SWE 70 AlmaViva Anders Ryberg, Björn Erixon, Erik Bidö, Ingmar Ravudd, Kalle Fredriksson, Martin, Jonsson, Mattias Westerberg, Olof Olsson, Robert Håkansson, Romanas 1.0841 10:32:00 11:09:07 0:37:07 0:40:14 4.0
5 Per Lundqvist X-332 ORCi SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 0.956 10:32:00 11:14:07 0:42:07 0:40:16 5.0
6 Jonas Andersson Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper TBA 1.1563 10:32:00 11:06:55 0:34:55 0:40:22 6.0
7 Patrik Björklund X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.0770 10:32:00 11:09:35 0:37:35 0:40:29 7.0
8 Håkan Forslund Sydney 40 ORCi SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.1418 10:32:00 11:08:26 0:36:26 0:41:36 8.0

R2 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod ORCi SWE 88 Team Pro4u TBA 1.0025 11:30:00 12:09:11 0:39:11 0:39:17 1.0
2 Jonas Andersson Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper TBA 1.1563 11:30:00 12:07:22 0:37:22 0:43:12 2.0
3 Håkan Forslund Sydney 40 ORCi SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.1418 11:30:00 12:09:25 0:39:25 0:45:00 3.0
4 Andreas Hamrin First 40.7 ORCi SWE 17585 Blueprint Ja 1.0433 11:30:00 12:15:46 0:45:46 0:47:45 4.0
5 Jon Sindeman Farr 38 C/R ORCi SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.0880 11:30:00 12:14:32 0:44:32 0:48:27 5.0
6 Olof Ekelund First 40 ORCi SWE 70 AlmaViva Anders Ryberg, Björn Erixon, Erik Bidö, Ingmar Ravudd, Kalle Fredriksson, Martin, Jonsson, Mattias Westerberg, Olof Olsson, Robert Håkansson, Romanas 1.0841 11:30:00 12:16:14 0:46:14 0:50:07 6.0
7 Patrik Björklund X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.0770 11:30:00 12:21:16 0:51:16 0:55:13 7.0
8 Per Lundqvist X-332 ORCi SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 0.956 11:30:00 12:37:21 1:07:21 1:04:23 8.0

R3 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod ORCi SWE 88 Team Pro4u TBA 1.0025 12:54:00 13:37:58 0:43:58 0:44:05 1.0
2 Per Lundqvist X-332 ORCi SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 0.956 12:54:00 13:41:31 0:47:31 0:45:26 2.0
3 Olof Ekelund First 40 ORCi SWE 70 AlmaViva Anders Ryberg, Björn Erixon, Erik Bidö, Ingmar Ravudd, Kalle Fredriksson, Martin, Jonsson, Mattias Westerberg, Olof Olsson, Robert Håkansson, Romanas 1.0841 12:54:00 13:36:16 0:42:16 0:45:49 3.0
4 Håkan Forslund Sydney 40 ORCi SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.1418 12:54:00 13:34:21 0:40:21 0:46:04 4.0
5 Jon Sindeman Farr 38 C/R ORCi SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.0880 12:54:00 13:37:08 0:43:08 0:46:56 5.0
6 Andreas Hamrin First 40.7 ORCi SWE 17585 Blueprint Ja 1.0433 12:54:00 13:39:10 0:45:10 0:47:07 6.0
7 Jonas Andersson Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper TBA 1.1563 12:54:00 13:34:57 0:40:57 0:47:21 7.0
8 Patrik Björklund X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.0770 12:54:00 13:40:14 0:46:14 0:49:48 8.0

R4 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod ORCi SWE 88 Team Pro4u TBA 1.0025 14:37:00 14:59:56 0:22:56 0:22:59 1.0
2 Per Lundqvist X-332 ORCi SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 0.956 14:37:00 15:03:06 0:26:06 0:24:57 2.0
3 Håkan Forslund Sydney 40 ORCi SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.1418 14:37:00 15:00:21 0:23:21 0:26:40 3.0
4 Patrik Björklund X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.0770 14:37:00 15:01:55 0:24:55 0:26:50 4.0
5 Jonas Andersson Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper TBA 1.1563 14:37:00 15:00:29 0:23:29 0:27:09 5.0
6 Jon Sindeman Farr 38 C/R ORCi SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.0880 14:37:00 15:03:15 0:26:15 0:28:34 6.0
7 Andreas Hamrin First 40.7 ORCi SWE 17585 Blueprint Ja 1.0433 14:37:00 15:05:37 0:28:37 0:29:51 7.0
8 Olof Ekelund First 40 ORCi SWE 70 AlmaViva Anders Ryberg, Björn Erixon, Erik Bidö, Ingmar Ravudd, Kalle Fredriksson, Martin, Jonsson, Mattias Westerberg, Olof Olsson, Robert Håkansson, Romanas 1.0841 14:37:00 15:05:45 0:28:45 0:31:10 8.0

R1 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Olle Heimersson Express SRS SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 10:32:00 11:12:57 0:40:57 0:37:11 1.0
2 Rikard Isby One off SRS SWE 1 Mithril TBD 1.028 10:32:00 11:09:16 0:37:16 0:38:19 2.0
3 Tor Jacobson RS Elite SRS SWE 42 La Lupa Henrik Johnsson 0.907 10:32:00 11:15:25 0:43:25 0:39:23 3.0
4 Patrik Forsgren First 36.7 mod SRS SWE 88 Team Pro4u TBA 1.069 10:32:00 11:08:57 0:36:57 0:39:30 4.0
5 Per Lindstedt Finngulf 33 SRS SWE 55 La Dolce Vita Tryggve Hansson, Ted Lindgren, Albin Gropp, Jonathan Cygnaeus, Aarne Lindroos 1.022 10:32:00 11:11:02 0:39:02 0:39:54 5.0
6 Max Koszela Express SRS SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 10:32:00 11:16:01 0:44:01 0:39:58 6.0
7 Niklas Erneberg Express SRS SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 10:32:00 11:17:11 0:45:11 0:41:02 7.0
8 Paul Nord Arcona 380 SRS SWE 22 Imperiet II Mats Victorin, Hans Strandberg, Lukas Strandberg, Gustaf Westerholm, Jesper Hardegård, Mikael Olesen, Håkan Lyrhede 1.098 10:32:00 11:09:26 0:37:26 0:41:06 8.0
9 Jon Sindeman Farr 38 C/R SRS SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.133 10:32:00 11:08:24 0:36:24 0:41:14 9.0
10 Johan Rockström X-35 SRS SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 10:32:00 11:10:52 0:38:52 0:42:17 10.0
11 Mats Rimmö X-35 SRS SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 10:32:00 11:11:04 0:39:04 0:42:30 11.5
11 Per Lundqvist X-332 SRS SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 1.009 10:32:00 11:14:07 0:42:07 0:42:30 11.5
13 Johan Nordström Linjett 33 SRS SWE 40 Alapocas Christian Josefsson 0.969 10:32:00 11:16:52 0:44:52 0:43:29 13.0
14 Per Tengå X-35 SRS SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 10:32:00 11:12:15 0:40:15 0:43:48 14.0
15 Johan Lindskog First 36.7 SRS SWE 529 Mia-T Per Englund + TBD 1.045 10:32:00 11:13:58 0:41:58 0:43:51 15.0
16 Patrik Björklund X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.168 10:32:00 11:09:35 0:37:35 0:43:54 16.0
17 Johan Bratt Dehler 45 SRS SWE 7 Solong William Personne, Sebastian Gransäter, Göran Thulin, John Tengbom, Christoffer Dohrn, Niklas Personne, Carl Frögelius, Bengt Sareyko 1.161 10:32:00 11:09:50 0:37:50 0:43:55 17.0
18 Sture Wikman Mc 31 SRS SWE 31008 Vitres kommer 1.154 10:32:00 11:10:05 0:38:05 0:43:57 18.0
19 Håkan Forslund Sydney 40 SRS SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.210 10:32:00 11:08:26 0:36:26 0:44:05 19.0
20 Kim Sandberg Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob www.wetjobracing.com 1.284 10:32:00 11:09:40 0:37:40 0:48:22 20.0
21 Ita Grossmann One Ton SRS SWE 175 Orient Express Ja 1.110 10:32:00 11:15:54 0:43:54 0:48:44 21.0

R2 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod SRS SWE 88 Team Pro4u TBA 1.069 11:30:00 12:09:11 0:39:11 0:41:53 1.0
2 Rikard Isby One off SRS SWE 1 Mithril TBD 1.028 11:30:00 12:14:06 0:44:06 0:45:20 2.0
3 Håkan Forslund Sydney 40 SRS SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.210 11:30:00 12:09:25 0:39:25 0:47:42 3.0
4 Johan Bratt Dehler 45 SRS SWE 7 Solong William Personne, Sebastian Gransäter, Göran Thulin, John Tengbom, Christoffer Dohrn, Niklas Personne, Carl Frögelius, Bengt Sareyko 1.161 11:30:00 12:12:00 0:42:00 0:48:46 4.0
5 Jon Sindeman Farr 38 C/R SRS SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.133 11:30:00 12:14:32 0:44:32 0:50:27 5.0
6 Mats Rimmö X-35 SRS SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 11:30:00 12:19:22 0:49:22 0:53:43 6.0
7 Sture Wikman Mc 31 SRS SWE 31008 Vitres kommer 1.154 11:30:00 12:18:21 0:48:21 0:55:48 7.0
8 Tor Jacobson RS Elite SRS SWE 42 La Lupa Henrik Johnsson 0.907 11:30:00 12:35:40 1:05:40 0:59:34 8.0
9 Olle Heimersson Express SRS SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 11:30:00 12:35:46 1:05:46 0:59:43 9.0
10 Patrik Björklund X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.168 11:30:00 12:21:16 0:51:16 0:59:53 10.0
11 Max Koszela Express SRS SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 11:30:00 12:36:24 1:06:24 1:00:17 11.0
12 Kim Sandberg Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob www.wetjobracing.com 1.284 11:30:00 12:18:32 0:48:32 1:02:19 12.0
13 Per Lindstedt Finngulf 33 SRS SWE 55 La Dolce Vita Tryggve Hansson, Ted Lindgren, Albin Gropp, Jonathan Cygnaeus, Aarne Lindroos 1.022 11:30:00 12:31:53 1:01:53 1:03:15 13.0
14 Johan Rockström X-35 SRS SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 11:30:00 12:30:35 1:00:35 1:05:55 14.0
15 Per Lundqvist X-332 SRS SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 1.009 11:30:00 12:37:21 1:07:21 1:07:57 15.0
16 Johan Lindskog First 36.7 SRS SWE 529 Mia-T Per Englund + TBD 1.045 11:30:00 12:35:21 1:05:21 1:08:17 16.0
17 Per Tengå X-35 SRS SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 11:30:00 12:33:24 1:03:24 1:08:59 17.0
18 Ita Grossmann One Ton SRS SWE 175 Orient Express Ja 1.110 11:30:00 12:34:05 1:04:05 1:11:08 18.0
19 Niklas Erneberg Express SRS SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908     DNF   22.0
19 Johan Nordström Linjett 33 SRS SWE 40 Alapocas Christian Josefsson 0.969     DNF   22.0
19 Paul Nord Arcona 380 SRS SWE 22 Imperiet II Mats Victorin, Hans Strandberg, Lukas Strandberg, Gustaf Westerholm, Jesper Hardegård, Mikael Olesen, Håkan Lyrhede 1.098     DNF   22.0

R3 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod SRS SWE 88 Team Pro4u TBA 1.069 12:54:00 13:37:58 0:43:58 0:47:00 1.0
2 Olle Heimersson Express SRS SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908 12:54:00 13:45:59 0:51:59 0:47:12 2.0
3 Mats Rimmö X-35 SRS SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 12:54:00 13:37:36 0:43:36 0:47:26 3.0
4 Max Koszela Express SRS SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 12:54:00 13:46:43 0:52:43 0:47:52 4.0
5 Per Tengå X-35 SRS SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 12:54:00 13:38:03 0:44:03 0:47:56 5.0
6 Per Lundqvist X-332 SRS SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 1.009 12:54:00 13:41:31 0:47:31 0:47:57 6.0
7 Rikard Isby One off SRS SWE 1 Mithril TBD 1.028 12:54:00 13:41:28 0:47:28 0:48:48 7.0
8 Håkan Forslund Sydney 40 SRS SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.210 12:54:00 13:34:21 0:40:21 0:48:49 8.0
9 Jon Sindeman Farr 38 C/R SRS SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.133 12:54:00 13:37:08 0:43:08 0:48:52 9.0
10 Niklas Erneberg Express SRS SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 12:54:00 13:48:32 0:54:32 0:49:31 10.0
11 Tor Jacobson RS Elite SRS SWE 42 La Lupa Henrik Johnsson 0.907 12:54:00 13:48:43 0:54:43 0:49:38 11.0
12 Per Lindstedt Finngulf 33 SRS SWE 55 La Dolce Vita Tryggve Hansson, Ted Lindgren, Albin Gropp, Jonathan Cygnaeus, Aarne Lindroos 1.022 12:54:00 13:43:23 0:49:23 0:50:28 12.0
13 Johan Rockström X-35 SRS SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 12:54:00 13:40:45 0:46:45 0:50:52 13.0
14 Sture Wikman Mc 31 SRS SWE 31008 Vitres kommer 1.154 12:54:00 13:38:09 0:44:09 0:50:57 14.0
15 Patrik Björklund X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.168 12:54:00 13:40:14 0:46:14 0:54:00 15.0
16 Johan Bratt Dehler 45 SRS SWE 7 Solong William Personne, Sebastian Gransäter, Göran Thulin, John Tengbom, Christoffer Dohrn, Niklas Personne, Carl Frögelius, Bengt Sareyko 1.161 12:54:00 13:40:42 0:46:42 0:54:13 16.0
17 Kim Sandberg Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob www.wetjobracing.com 1.284 12:54:00 13:38:29 0:44:29 0:57:07 17.0
18 Johan Nordström Linjett 33 SRS SWE 40 Alapocas Christian Josefsson 0.969     DNF   22.0
18 Paul Nord Arcona 380 SRS SWE 22 Imperiet II Mats Victorin, Hans Strandberg, Lukas Strandberg, Gustaf Westerholm, Jesper Hardegård, Mikael Olesen, Håkan Lyrhede 1.098 12:54:00   DNS   22.0
18 Johan Lindskog First 36.7 SRS SWE 529 Mia-T Per Englund + TBD 1.045     DNS   22.0
18 Ita Grossmann One Ton SRS SWE 175 Orient Express Ja 1.110     DNF   22.0

R4 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren First 36.7 mod SRS SWE 88 Team Pro4u TBA 1.069 14:37:00 14:59:56 0:22:56 0:24:31 1.0
2 Per Lundqvist X-332 SRS SWE 16532 Xplorer Harald Hermansson, Tomas Winzell, Henrik Jonasson, Janne Sörberg, Anders Almqvist, Jens Thorsteinrud 1.009 14:37:00 15:03:06 0:26:06 0:26:20 2.0
3 Max Koszela Express SRS SWE 468 Kokaburra Susanne Petersén, Zacharias Kraft, Karolina Ling-Vannerus eller Pierre Tillman 0.908 14:37:00 15:06:41 0:29:41 0:26:57 3.0
4 Niklas Erneberg Express SRS SWE 746 SWE 746 Mikael Erneberg Robin Falconer 0.908 14:37:00 15:06:48 0:29:48 0:27:04 4.0
5 Mats Rimmö X-35 SRS SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 14:37:00 15:01:55 0:24:55 0:27:07 5.0
6 Håkan Forslund Sydney 40 SRS SWE 10004 Runmarö Sail Racing Totte Finne, Tomas Hellström, Jenny Ahlin, Magnus Holm, Paul Murray 1.210 14:37:00 15:00:21 0:23:21 0:28:15 6.0
7 Rikard Isby One off SRS SWE 1 Mithril TBD 1.028 14:37:00 15:04:51 0:27:51 0:28:38 7.0
8 Johan Rockström X-35 SRS SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 14:37:00 15:03:31 0:26:31 0:28:51 8.0
9 Per Tengå X-35 SRS SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 14:37:00 15:03:38 0:26:38 0:28:59 9.0
10 Patrik Björklund X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Ja 1.168 14:37:00 15:01:55 0:24:55 0:29:06 10.0
11 Per Lindstedt Finngulf 33 SRS SWE 55 La Dolce Vita Tryggve Hansson, Ted Lindgren, Albin Gropp, Jonathan Cygnaeus, Aarne Lindroos 1.022 14:37:00 15:05:46 0:28:46 0:29:24 11.0
12 Jon Sindeman Farr 38 C/R SRS SWE 92671 Pandion Lasse Widebeck, Mikael Stamming, Johan Hesslind, Mats Johansson, Fredrik Hansen, Axel Ericsson, Erik Hultberg 1.133 14:37:00 15:03:15 0:26:15 0:29:44 12.0
13 Sture Wikman Mc 31 SRS SWE 31008 Vitres kommer 1.154 14:37:00 15:03:00 0:26:00 0:30:00 13.0
14 Johan Nordström Linjett 33 SRS SWE 40 Alapocas Christian Josefsson 0.969 14:37:00 15:10:21 0:33:21 0:32:19 14.0
15 Kim Sandberg Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob www.wetjobracing.com 1.284 14:37:00 15:07:34 0:30:34 0:39:15 15.0
16 Olle Heimersson Express SRS SWE 573 Seaflex Owe Andersson, Johannes Dagerbrant och Erik Abrahamsson 0.908     DNS   22.0
16 Tor Jacobson RS Elite SRS SWE 42 La Lupa Henrik Johnsson 0.907 14:37:00   DNS   22.0
16 Johan Bratt Dehler 45 SRS SWE 7 Solong William Personne, Sebastian Gransäter, Göran Thulin, John Tengbom, Christoffer Dohrn, Niklas Personne, Carl Frögelius, Bengt Sareyko 1.161     DNF   22.0
16 Paul Nord Arcona 380 SRS SWE 22 Imperiet II Mats Victorin, Hans Strandberg, Lukas Strandberg, Gustaf Westerholm, Jesper Hardegård, Mikael Olesen, Håkan Lyrhede 1.098     DNS   22.0
16 Johan Lindskog First 36.7 SRS SWE 529 Mia-T Per Englund + TBD 1.045     DNS   22.0
16 Ita Grossmann One Ton SRS SWE 175 Orient Express Ja 1.110 14:37:00   DNS   22.0

R1 - X-35 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Johan Rockström X-35 X-35 SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 10:32:00 11:10:52 0:38:52 0:42:17 1.0
2 Mats Rimmö X-35 X-35 SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 10:32:00 11:11:04 0:39:04 0:42:30 2.0
3 Per Tengå X-35 X-35 SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 10:32:00 11:12:15 0:40:15 0:43:48 3.0

R2 - X-35 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Mats Rimmö X-35 X-35 SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 11:30:00 12:19:22 0:49:22 0:53:43 1.0
2 Johan Rockström X-35 X-35 SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 11:30:00 12:30:35 1:00:35 1:05:55 2.0
3 Per Tengå X-35 X-35 SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 11:30:00 12:33:24 1:03:24 1:08:59 3.0

R3 - X-35 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Mats Rimmö X-35 X-35 SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 12:54:00 13:37:36 0:43:36 0:47:26 1.0
2 Per Tengå X-35 X-35 SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 12:54:00 13:38:03 0:44:03 0:47:56 2.0
3 Johan Rockström X-35 X-35 SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 12:54:00 13:40:45 0:46:45 0:50:52 3.0

R4 - X-35 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Mats Rimmö X-35 X-35 SWE 82 Escape Oskar Röös, Fredrik Fagerberg, Ronny Norrlander, Andreas Seger, Christer Olsson, Gustav Löjdström, Martin Hofstadius 1.088 14:37:00 15:01:55 0:24:55 0:27:07 1.0
2 Johan Rockström X-35 X-35 SWE 167 Rocket Racing Joakim Müller, Björn Grönesjö, Per Skoog, Johan Eriksson, Martin Kjellström, Jonas Pollak, Johan Sahl 1.088 14:37:00 15:03:31 0:26:31 0:28:51 2.0
3 Per Tengå X-35 X-35 SWE 142 Vitklucka Ja 1.088 14:37:00 15:03:38 0:26:38 0:28:59 3.0


peter@famwitt.se


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com